A kúria és a park Gyulavári község belterületén található, a park területe mára alig 1,8 ha-ra zsugorodott. Gyulavári 1776-ban a Kétegyházi uradalomhoz tartozott, később önálló település lett, majd 1977. április 1-től közigazgatásilag Gyula városához tartozik.
A 14 szobából álló épület a hozzá tartozó lakóépülettel, gazdasági épülettel, kápolnával és a fennmaradt parkkal jelenleg a település belterületén található. A kastély építésének pontos idejét nem sikerült tisztázni, de az bizonyos, hogy a szeszgyár építésekor (1842) már készen állott.
A feltehetően később épített bővítménnyel toldott kastély stílusa nehezen meghatározható. Egyszerű vidéki kúriának épült, melynek kiemelkedő dísze az ablakokat védő míves ablakkosár. A díszes rácsokat uradalmi kovácsmesterek készítették nagy hozzáértéssel és művészi igénnyel, ezek adják meg az épület jellegzetességét. Eredeti a főbejárat előtti kőkorlátos, virágládás terasz és az udvar felőli íves oldalhatárú lépcsők a fennmaradt kovácsoltvas korlátokkal.
A kastély egy része alatt pince készült, de a lakóház alatt is található kisebb pincerész. A kúriához tartozott a hatoldalú katolikus kápolna is. Mennyezetén egykor angyalokat ábrázoló freskó volt, elhanyagolt állapotú, így beázás következtében a mennyezet beszakadt. A különleges osztású födémgerendák fennmaradtak, így a díszes mennyezet jól helyreállítható.
A második világháborút követően az épületeket teljesen kifosztották, részben elvitték az ajtókat, ablakokat, több helyen a tetőt is megbontották. 1948-tól az épületeket raktárnak használták. Az állagában teljesen leromlott kúria épületet a helyi TSz. komoly anyagi ráfordítással rendbe hozatta, 1963 évtől irodáit is itt helyezte el. Az épület Nyugati részén a tetőzet nagy részét 1984. évben megerősítik (síkba állítják) és a héjazatott felújítják. A kúria közvetlen környékét 1945. márciusában szintén kifosztották, az eredeti kastélykert egy részén családi házak épültek.
A termelőszövetkezet felszámolása után az 1990-es évek elejétől a kastély lakatlan, állapota romlik, alkalmanként szándékosan rongálják. Az épületegyüttest az Örökségvédelmi Hivatal védendő műemléknek nyilvánította.
Gyula Város Önkormányzata 1995. évben az épületeket 7136 m2 területtel megvásárolta, helyreállítására így hasznosítására többször tett kísérletet. Az épületektől Keletre eső park területet (9730/3 Hrsz.) az Önkormányzat 1991. évben kapta meg. 2004-ben a Körös-Maros Alapítvány vásárolja meg a területet.
A kastély helyén a Gyulavárit, Kétegyházát és Keszi pusztákat birtokló Lőwenburg Jakab építtetett uradalmi központként működő majorházat és majort 1716-ban. A XVIII. század végén a gyulai uradalmat megszerző Wenckheim család lett a tulajdonos, feltehetően ebben az időszakban építették a Gyulavári Kastélyt is. A XIX. század második felében az Almássy család lesz Gyulavári tulajdonosa, s gróf Almásy Dénes a kastélyba költözik feleségével, Károlyi Ellával. Házasság útján gróf Pongrácz Jenő lesz a birtok ura, amelyhez a második világháború előtt malom, húsfeldolgozó, szeszgyár és téglagyár is tartozott. 1948. után a helyi termelőszövetkezet használta a kastélyt. A szövetkezet megszűnése után a gazdátlanná vált épület állaga rohamosan romlani kezdett, mára komoly felújításra szorul. Az épületegyüttest 2001-ben védett műemlékké nyilvánították. Az eredeti állapotot megközelítő újjáépítést Európai Uniós pályázati forrásból illetve saját forrásból kívánja a Körös-Maros Vidékfejlesztési és Ökogazdálkodási Alapítvány megvalósítani.
A kastély felújítása ROP forrásból 2007-ben megvalósult, ma Látogatóközpontként működik. |